Are you the publisher? Claim or contact us about this channel


Embed this content in your HTML

Search

Report adult content:

click to rate:

Account: (login)

More Channels


Channel Catalog


Channel Description:

Новинска Агенција

older | 1 | .... | 4 | 5 | (Page 6) | 7 | newer

  0 0

  Протести против ТрампСо свирежи, гневни скандирања „Не е мој претседател“ и со транспаренти „Исфрлете го Трамп“ (Dump Trump) и „Америка повторно да се замисли“, стотици демонстранти во Њујорк вчера се собраа на Вест Сајд во Менхетен, протестирајќи против претседателот на САД, Доналд Трамп. Тој дојде на неговата прва посета на неговиот роден град откако го почна мандатот. Се …

  0 0

  indzirlikБерлин може да ги премести своите војници од Турција во друга земја, изјави канцеларката на Германија, Ангела Меркел. Како што наведе, тоа ќе се случи доколку Анкара не издаде дозвола на членовите од одбранбениот комитет на германскиот парламент да ги посетат вработените кои моментално се на НАТО-мисијата во турската воздухопловна база Инџирлик. Говорејќи денеска на …

  0 0

  merkel makronГерманската канцеларка Ангела Меркел во Берлин го дочека новоизбраниот француски претседател, Емануел Макрон, со најголеми почести. Тие, по срдечното поздравување, ги почнаа разговорите, само еден ден откако Макрон беше инаугуриран за претседател. Голема група граѓани ја следеше церемонијата за дочекот на шефот на француската држава. Макрон последен пат со германската канцеларка се сретна кога беше …

  0 0

  ИвановПретседателот на државата, Ѓорге Иванов, утре ќе престојува во работна посета на Хашемитското Кралство Јордан, по повод учеството на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и за Северна Африка, што се одржува во Аман. Претседателот Иванов ќе учествува на пленарната сесија на свеченото отворање на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и за Северна Африка …

  0 0

  san klemente, rimМинистерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски утре ќе ја предводи државно црковната делегација на гробот на Свети Кирил во базиликата „Сан Клементе“ во Рим со кој ќе чиноначалствуваат митрополитот дебарско – кичевски Тимотеј и митрополитот европски Пимен, при што ќе положи цвеќе на гробот на светителот. Попоски заедно со претседателот Ѓорге Иванов на …

  0 0

  ИвановПретседателот Ѓорге Иванов, денеска и утре ќе престојува во посета на Италија и на Ватикан, по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“. Денеска Иванов ќе ја посети базиликата „Свети Климент“, каде ќе биде положен венец на гробот на Св. Кирил. Иванов ќе ја посети и базиликата „Санта Марија Маџоре“, а во текот на …

  0 0

  Vlada 16jun17 - Robert AlagjozovskiУтре и задутре владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, а во која ќе бидат и вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, и министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, ќе престојува во официјална работна посета на Република Бугарија. Заев утре изутрина ќе се сретне …

  0 0

  ВМРО-НПВМРО – Народна партија смета дека вчерашната средба на македонскиот премиер Зоран Заев со бугарскиот премиер Бојко Борисов претставува нова можност за унапредување и за развој на добрососедските односи помеѓу двете држави, а со тоа и обновување на заложбите за интеграција на Република Македонија во Европската Унија и во НАТО. „Очекуваме Бугарија, како земја членка на Европската Унија …

  0 0

  VMRO-DPMNE-zgrada-15maj17-Meta, sedisteЗоран Заев станува сериозен ризик за македонските национални интереси и за време на неговата дводневна посета во Бугарија, жестоко удри по македонската држава, се вели во утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. „Дали СДС и Зоран Заев сметаат дека Република Македонија нема своја сопствена историја? Зар македонската историја нема значење на Зоран Заев, па реши да изјави дека …

  0 0

  spasovski - bezak geveglija 2Состојбата на јужната граница, во контекст на мигрантската криза, е стабилна, а сериозно е намалена и илегалната миграција. Ова го изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој заедно со амбасадорот на Словачка во Македонија, Мартин Безак, денеска ги посети словачките полицајци распоредени на македонско-грчката граница, кои им помагаат на македонските колеги во справувањето со …

  0 0

  Johanes HanНовата Влада и опозицијата треба да се фокусираат на имплементацијата и на реформските приоритети и на Договорот од Пржино за да ја вратат Македонија на патот кон Европската Унија, се вели во денешното соопштение на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, во пресрет на неговата посета на земјава, закажана за понеделник. „Земјата, …

  0 0

  заев-хан-средбаАгендата на денешната посета на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, почнува попладне околу 13 часот, со тет-а-тет средба со премиерот Зоран Заев, а околу половина час подоцна е предвиден почетокот на тематската седница на Владата посветена на реформските приоритети за евроатланските интеграции, на која ќе присуствува и Хан. Како што соопштија …

  0 0

  Bujar OsmaniВицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, министерот за правда, Билен Салији, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, утре ќе бидат во еднодневна посета на Брисел. Вицепремиерот Османи, заедно со директорката за Западен Балкан во рамки на Директоратот за соседство и преговори за проширување (ДГ НЕАР) на Европската комисија, Џеновева Руиз Калавера, …

  0 0

  metju nimicСпецијалниот претставник на Обединетите Нации во разговорите меѓу Македонија и Грција за прашањето за името, Метју Нимиц, од 1 до 4 јули ќе го посети Скопје, соопшти канцеларијата на портпаролот на генералниот секретар на ОН. Нимиц, како што се наведува, доаѓа во Скопје на покана на македонската Влада, за да се дискутира за начините за постигнување …

  0 0

  metju nimicСпецијалниот пратеник на Обединетите нации во разговорите меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, од денеска до 4 јули ќе претстојува во Скопје на разговори со државниот врв околу можностите за решавање на спорот за името. Нимиц, како што соопшти канцеларијата на портпаролот на генералниот секретар на ОН, доаѓа во Скопје на покана на македонската Влада, …

  0 0

  Rot debata 2Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, од недела до вторник ќе престојува во официјална посета на Македонија и на Србија. „Беше крајно време да бидат надминати блокадите во поранешната југословенска Република Македонија. Некои политичари ја однесоа земјата во многу тешка ситуација. Затоа сум задоволен од првичните надежни …

  0 0

  djuli bishopМинистерката за надворешни работи на Австралија Џули Бишоп ќе престојува во Република Македонија, во рамки на нејзината посета на Источна Европа планирана од 9 до 15 јули, соопшти денеска нејзиниот кабинет. На официјалната веб-страница на австралиското МНР пишува дека Бишоп ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров и со …

  0 0

  nikola dimitrov 2Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, утре ќе престојува во работна посета на Австрија на покана на австрискиот шеф на дипломатијата, Себастијан Курц, информираат од Министерството за надворешни работи. Во рамките на посетата, предвидено е министерот Димитров да оствари средби и со членови на комисијата за надворешнa политика во австрискиот Национален совет, како и со претседателот …

  0 0

  Rex Tillerson, рекс тилерсонАмериканскиот државен секретар Рекс Тилерсон ќе престојува во Украина за да ја потврди поддршката на САД кон таа земја, која се бори против проруските активисти на истокот на земјата. Тилерсон ќе се сретне со украинскиот претседател Петро Порошенко, само 48 часа откако присуствуваше на првата средба помеѓу американскиот и рускиот претседател на самитот на Г20 во …

  0 0

  Bujar OsmaniВицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, од денеска ќе биде во официјална посета на Брисел, а утре ќе учествува на тринаесеттиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација (ССА). Со Советот ќе претседава министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, а копретседавач ќе биде високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ и потпретседателка …

older | 1 | .... | 4 | 5 | (Page 6) | 7 | newer